Proizvodi
Novosti
-
Već tradicionalno na Proljetnom sajmu u Bjelovaru, tvrtka KWS je predstavila kako svoj portfolio tako i sve novitete za nadolazeću sjetvu. Već prepoznatljivi KWS štand je kod proizvođača prepoznat kao izvor stručnih informacija te kvalitetnih savjeta vezanih, kako za odabir najboljih hibrida i pravilnu agrotehniku a bjelovarski sajam kao izvor prave sajamske atmosfere, druženja te naravno zanimljivih akcija. Stoga i ne čudi veliki broj posjetitelja svake godine. KWS djelatnici na sajmu u Gudovcu tijekom sva 3 dana su se nesebično, strastveno i sa radošću u potpunosti posvetili interakciji s proizvođačima te osigurali za njih sve potrebite informacije i naravno dodatna iznenađenja. Sajam ne bi bio pravi sajam, da nema sajamskih ponuda i akcija, tako su svi KWS proizvođači koji su te dane kupili svoje sjeme kukuruza bili i posebno nagrađeni prigodnim KWS poklonom od strane simpatičnih hostesa. Neki hibridi kukuruza su već dobro poznati proizvođačima, no svake godine su tu i novi hibridi kukuruza, koji su se svojim rezultatima i preformansama na pokusnim poljima istaknuli i naravno zaslužili svoje mjesto u KWS sortimentu a ujedno i postali preporuka KWS stručnih savjetnika, posebno tri noviteta KORVINUS, KAPITOLIS i KLEOPATRAS. A da su KWS hibridi već prepoznati kod proizvođača, potvrđuju i oni sami, stoga ne čudi da su njihov izbor i za nadolazeću sjetvu, od ranijih do kasnijih FAO grupa. Za neku novu sajamsku atmosferu i druženje ipak ćemo morati pričekati sljedeći bjelovarski sajam, no raspoloživost KWS stručnog tima poljoprivrednicima neprekidna je tijekom cijele godine, jer Vaši usjevi naša su predanost!
-
Prošle godine na poljima Zavoda za sjemenarstvo i rasadničartsvo u Osijeku po prvi puta je predstavljena u polju CONVISO®SMART tehnologija. Već ove godine će je naši proizvođači isprobati i na svojima poljima. No, kako ju primjeniti i na što obratiti pozornost, koje su prednosti, saznali su na CONVISO SMART radionici od predstavnika tvrtke Bayer i KWS. Što je CONVISO ® SMART? To je nova tehnologija kontrole korova u usjevima šećerne repe, u kojoj dvije ključne komponente, SMART KWS sjeme i CONVISO ® ONE Bayer herbicid, funkcioniraju "rame uz rame". CONVISO®SMART sistem osigurava veću praktičnost, fleksibilnost, učinkovitost i održivost. Ova nova tehnologija uzgoja, s manjim brojem tretiranja šećerne repe postiže bolju kontrolu korova i uštede vremena zbog fleksibilnog vremena prskanja te bolju iskorištenost potencijala prinosa. Koja je razlika između SMART sjemena šećerne repe i klasičnih sorti? CONVISO® SMART sorte razvijene su klasičnim metodama uzgoja, bez genetskog inženjeringa i jedine su sorte šećerne repe koje su tolerantne na CONVISO® ONE herbicid. Pružaju najbolju sigurnost usjeva uz primjenu CONVISO® ONE herbicida. One, mogu biti također tretirane i klasičnim herbicidima no, pokazat će istu varijaciju u svim drugim svojstvima kao klasične sorte. Koje osnove trebamo znati o CONVISO® ONE herbicidu? CONVISO® ONE je herbicid koji se koristi poslije nicanja, a pripada grupi ALS-inhibitora (HRAC B), sastoji se od dvije aktivne tvari (foramsulfuron i tienkarbazon-metil) te djeluje putem tla i preko listova. Učinkovito kontrolira korove jednokratnom primjenom (1 x 1l /ha) ili tzv. split primjenom (2 x 0,5l / ha) koja se najviše preporuča. Kada su vidljivi prvi učinci CONVISO®ONE herbicida u polju ? Nakon tretmana, blokira se unos vode i hranjivih tvari do korova. Trebat će nešto više vremena kako bi simptomi bili vidljivi, ali oni obuhvaćaju žućenje i zaostajanje korova. Prvi herbicidni učinak bit će vidljiv nakon otprilike 7 dana a značajni simptomi i uvenule biljke pojavljuju se 8-14 dana nakon prskanja. Koje su nove SMART sorte? Nova KWS SMART sorta koja je predstavljena i na radionici te će biti i zasijana ove godine po prvi puta je SMART BELAMIA KWS. Sorta tolerantna na herbicid ALS inhibitor sintetaze. Vrlo visoke tolerantnosti na Cercosporu i Rhizomaniju. Sorta vrlo visokog prinosa korijena te visoke do vrlo visoke digestije na površinama zaraženim Cercosporom. Sorta daje visok prinos šećera uz vrlo nizak sadržaj kalija natrija i alfa amino dušika te je pogodna je za vađenje u srednjim i kasnijim rokovima vađenja. Ako želite saznati više o samoj tehnologiji ili ćete istu i primjeniti ove godine i imate neka pitanja, slobodno kontaktirajte kolege iz tvrtke Bayer i KWS za više informacija.
-
Ako još niste sigurni u rezultate CLIMACONTROL³ hibrida i da li su oni pravi izbor za Vaše polje, možda će Vas iskustva naših proizvođača dodatno uvjeriti da su CLIMACONTROL³ hibridi odličan izbor za nadolazeću sjetvu.
-
Budući da tvrtka KWS konstantno i vrlo intenzivno razvija nove hibride i sorte i za predstojeću sezonu stavljamo Vam na raspolaganje nova tri hibrida kukuruza: Korvinus FAO 350, Kapitolis FAO 400 i Kleopatras FAO 610 s kojima ćete moći napraviti još jedan iskorak i unaprijediti vlastitu proizvodnju kukuruza. Više o njima saznajte u nastavku: Kapitolis pobudio velik interes proizvođača Hibrid koji je pobudio veliki interes kod mnoštva proizvođača je novitet s početka FAO 400 pod imenom Kapitolis upravo zbog izrazito visokih prinosa koje je ostvario diljem RH, ali ne samo visinom prinosa, nego i vrlo niskim sadržajem vlage u zrnu u trenucima žetve. No, osvrnemo li se još dvije godine unatrag i analiziramo li rezultate, možemo zaključiti kako je ovaj hibrid u sve tri godine testiranja i ispitivanja redovito ostvarivao najviše prinose ne samo u ovome segmentu dozrijevanja, nego i u situaciji kada analiziramo kompletan portfolio svih skupina dozrijevanja, ovaj hibrid je gotovo redovito na samome vrhu s najvišim prinosima zrna uz vrlo niske sadržaje vlage u zrnu. Imajući u vidu činjenicu kako pripada najranijemu segmentu FAO 400 jasno je kako možemo očekivati vrlo veliki interes tržišta za ovim hibridom. Korvinus hibrid FAO grupe 300 Uz navedeni hibrid svakako treba istaknuti i jedan hibrid iz sredine FAO grupe 300 pod imenom Korvinus. Hibrid kojega krasi izuzetno veliki broj redova na klipu netipično za ovaj segment dozrijevanja koji mu osigurava vrlo visoki potencijal prinosa osobito kod onih proizvođača koji će uložiti "kunu više" u proizvodnju i na taj način iskoristiti puni potencijal ovakvoga hibrida. Kleopatras iz kasnije skupine dozrijevanja Hibrid iz nešto kasnije skupine dozrijevanja kojega je svakako bitno istaknuti s nekoliko stajališta je hibrid Kleopatras. Ovaj hibrid stvoren je u selekcijskom centru Stare Pazove od strane naših domaćih lokalnih selekcionera i na taj način dodatno prilagođen i adaptiran našemu lokalnome uzgojnome području. Ovaj hibrid krasi mogućnost višestruke namjene za proizvodnju zrna u istočnijim krajevima RH, ali i za proizvodnju silaže i vlažnoga zrna diljem uzgojnoga područja kukuruza u RH. Ono što je bitno istaknuti je činjenica kako je ovaj hibrid u dvije godine testiranja pokazao uvjerljivo najviše prinose zrna u kasnome segmentu tj. FAO 600, ali i nešto više vlage u zrnu zbog pripadajućega kasnoga segmenta dozrijevanja.
-
Analiziramo li proizvodnu godinu kukuruza možemo zaključiti kako je iza nas jedna vrlo turbulentna i dinamična godina koja je u konačnici polučila vrlo prosječne no ipak zadovoljavajuće prinose u proizvodnji kukuruza. Počeli smo krajem ožujka s pripremom i sjetvom kukuruza potaknuti vrlo lijepim vremenskim prilikama koje nam vrlo brzo okreću leđa te donose zahlađenja s dosta oborina u prvoj polovici travnja, što je prolongiralo sjetvu kukuruza za drugu polovicu travnja. Faze nicanja, početni porast, metličanje, svilanje su prošle vrlo dobro, no nakon toga imamo prve periode vrlo visokih temeperatura zraka oko 40ºC i to u nekoliko navrata koji su za posljedicu imali abortiranje dijela zrna, nešto slabije nalijevanje zrna, što je u konačnici rezultiralo i nešto slabijom hektolitarskom masom zrna. Na sreću, ove toplotne valove mjestimično su prekidali kišni dani koji su zasigurno spriječili značajnije ekonomske štete u proizvodnji kukuruza. Nešto veće štete uslijed suše i visokih temperatura pretrpjeli su najistočniji krajevi RH dok su zapadniji krajevi imali zasigurno nešto bolje uvjete u proizvodnji i stoga ostvarili i znatno bolji prinos zrna, što pokazuju i rezultati pokusa diljem RH koje možete prelistati niže.
-
Zajedno s Vama na putu ka najboljim rezultatima!
-
I ove godine smo organizirali još jednu KWS konvenciju, za sve svoje partnere, distributere i predstavnike industrije šećera u Hrvatskoj. Kao i prethodnih godina, kraj godine je idealan trenutak za pregled cijelokupne sezone, rezultata koji su ostvareni, noviteta koji su zasijani po prvi puta, razmjene iskustava i ideja kao i naravno predstavljanja novih informacija, tehnologija te novih hibrida i sorti za narednu sezonu. A noviteta za sljedeću godinu je uistinu pregršt, u svim segmentima KWS portfolia, što potvrđuju stalne tvrdnje predstavnika KWS-a kako izuzetno puno svojih sredstava ulažu u konstantan rad, istraživanje te napredak u procesu selekcije te odabira pravih hibrida za naše uzgojno podneblje. Istraživanja ne podrazumijevaju samo pronalazak novih hibrida već i novih tehnologija, s čime smo se već imali priliku upoznati na KWSovim centralnim danima polja a na KWS konvenciji vidjeti i prve rezultate s terena te saznati detalje vezane za ispravno korištenje nove tehnologije uzgoja šećerne repe pod nazivom CONVISO SMART. Osim testne sezone za tehnologiju CONVISO SMART, prošla sezona je bila prva sezona i za novu grupu hibrida kukuruza tolerantnih na visoke temperature i sušu, pod nazivom CLIMACONTROL 3 . Visoke temperature koje su nekim dijelovima Hrvatske dovele i do elementarne nepogode izuzetno su utjecale na razvoj kukuruza, što se odrazilo i na prinose istih, no CLIMACONTROL 3 grupa hibrida je pokazala odlične rezultate a oni su predstavljeni i na ovogodišnjoj konvenciji. Kako se prije svakoga uvođenja na tržište, novi hibridi i sorte prate nekoliko godina, konkretno zadnje 2 godine u regiji u kojoj bi trebali biti novitet. Za grupu CLIMACONTROL 3 hibrida kukuruza to nije značilo samo plasman novih hibrida već su svoja istraživanja, zapažanja i savjete pretočili i u edukativnu brošuru odnosno Vodič za sušu. Uz detaljan pregled KWS rezultata, okupljenima su svoje rezultate prezentirali i predstavnici industrije šećera u Hrvatskoj, točnije Sladorana Županja, Viro d.d. - Tvornica šećera Virovitica te Tvornica šećera Osijek. U pozitivnom ozračju i predblagdanskoj atmosferi, još jedna KWS konvencija je prošla uspješno, što zbog velikoga odaziva partnera što zbog pregršt novih informacija, druženja i razmjene iskustva općenito.... a još smo neka iznenađenja pripremili za proizvođače i partnere, no o njima ćete saznati više u narednoj sezoni.
-
KWS INFO je informativno - edukativna emisija u sklopu poljoprivredne emisije Poticaj. Prikazuje se jednom mjesečno na STV televiziji te ugošćuje KWS savjetnike koji donose najsvježije informacije s terena. Zbog odličnih povratnih informacija s terena od naših proizvođača, nastavljamo s prikazivanjem emisije i još jednu sezonu 2017/2018. Gledajte nas i dalje!
-
Vodič za sušu
-
PROŠETAJMO ZAJEDNO!
-
Uljana repica najbolje uspijeva na dubokim, humusom i kalcijem bogatim ilovastoglinastim dobro dreniranim tlima. Vrlo dobre rezultate daje i na nešto vlažnijim, ali prozračnim i hranjivima bogatim tlima. Uljana repica zahtjeva neutralnu do slabo alkalnu reakciju tla (pH 6,6-7,6), ali dobro podnosi i tla kisele reakcije do pH 4,5. U pogledu klimatskih, optimalni uvjeti u vegetacijskom periodu podrazumijevaju količinu oborina od 570-780 mm s temperaturom za klijanje i nicanje sjemena od 20-30・C. U pravilnom plodoredu uljana repica ne bi trebala biti sijana 4-5 godina nakon bilo koje uljarice, a najpovoljniji predusjev su strne žitarice. Nakon njihove žetve je potrebno prašenje strništa do dubine od 15-ak cm. Nakon dva do tri tjedna treba obaviti predsjetveno oranje na dubinu 25-30 cm zajedno s dodavanjem gnojiva za osnovnu gnojidbu, a nakon oranja obvezno je zatvaranje brazde radi očuvanja vlage. Optimalan rok sjetve je period od 5. do 25. rujna što ostavlja dovoljno vremena za pravilan razvoj i kvalitetnu pripremu biljke za niske temperature (optimalna suma srednjih dnevnih temperatura iznosi od 800 do 900°C). Prilikom sjetve potrebno je ostvariti gustoću od 45-50 biljaka po m2 . Uljana repica se sije najčešće žitnim sijačicama uz zatvaranje svakog drugog ulagača sjemena čime se postiže razmak između redova oko 25 cm. Uobičajena dubina sjetve je 1-2 cm osim u uvjetima suše i na laganim tlima gdje treba sijati na dubinu 2,5 cm. U takvim je uvjetima dobro nakon sjetve obaviti valjanje površine kako bi se pojačao kontakt sjemena sa tlom te osiguralo brže i ravnomjernije nicanje. Više o tehnologiji uzgoja uljane repice pogledajte niže u animacijskom videu.
-
Još se niste odlučili koje sorte žitarica zasijati? Možda Vam naši rezultati pokusa pomognu u odluci, a više detalja o samim sortama potražite u novom letku žitarica!
-
I ove godine KWS je podržao još jedan sajam mehanizacije održan u Osijeku, od 25.08. do 27.08.2017. na kojemu su predstavljeni svi ovogodišnji noviteti. A bilo ih je poprilično mnogo, od rezultat pokusa hibrida uljne repice, predstavljanje novih hibrida uljane repice Alvaro KWS, Umberto KWS i Leonardo KWS, do nove grupe hibrida kukuruza tolerantnih na sušu i visoke temperature ClimaControl3 , CONVISO SMART - sistem kontrole korova šećerne repe, nove sorte žitarica u ponudi...pregršt novih informacija koje su ovom neformalnom druženju dale edukativan predznak. Hvala svim posjetiteljima na posjeti, nadamo se da se vidimo i sljedeće godine, a za sve one koji su propustili ovogodišnji sajam, možete pregledati našu galeriju.
-
Dragi proizvođači i poslovni partneri, pred nama je još jedna proizvodna sezona usjeva uljane repice. Aktivnosti u vidu povećanja površina pod uljaricama posljednjih nekoliko godina nastavljaju se, a što se osobito može primjetiti aktualnim trendom i velikim interesom za sjetvu uljane repice na površinama diljem RH ove jeseni. Osvrnemo li se i analiziramo li, kako proizvodne tako i ekonomske učinke u proizvodnji uljane repice onda to nikako ne može biti iznenađujući trend već samo logičan slijed. Većina proizvođača u protekloj i godinama prije nje ostvarili su vrlo dobre rezultate u proizvodnji uljane repice a ujedno i značajan dohodak po jedinici površine, ali i poboljšali agroekološke uvjete na svojim parcelama budući da znamo kako je uljana repica odlična kultura u plodoredu. Možemo primjetiti kako se uljana repica širi i na ona područja gdje se do sada tradicionalno nije uzgajala, no proizvođači su prepoznali potencijal ove kulture i sve češće ju uvrštavaju u svoj plodored. Današnja KWS genetika pruža mogućnost proizvesti i preko 5 t/ha uljane repice što možemo vidjeti i na prikazanim rezultatima na pokusnim parcelama na uzgojnom području u RH, što prepoznaje sve više proizvođača. Jasno je vidljiv trend intenziviranja i primjene svih potrebitih agrotehničih mjera u proizvodnji uljane repice što za posljedicu ima sve češće informacije s terena o ostvarenim vrlo zavidnim rezultatima u proizvodnji ove kulture. KWS-ova genetika i najnoviji materijali pružaju mogućnost ostvariti one najviše prinose u proizvodnji i na taj način osigurati najviši mogući ekonomski učinak u proizvodnji ove kulture. Rezultati pokusa uljane repice 2016./2017.
-
Osvrt na sezonu i trendove uzgoja.
-
Na centralnom KWS danu polja odražanim početkom lipnja na poljima Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo u Osijeku, predstavljeno je NOVO izdanje kataloga šećerne repe. Za sjetvu u 2018. godini nudimo Vam 9 sorti šećerne repe vrhunske kvalitete, od čega su 2 nove sorte NZ tipa: ROMANELLA KWS i MELINDIA KWS. Više o novoj ponudi možete saznati i u našem ONLINE izdanju kataloga! Prelistajte ga i Vi!
-
Održan još jedan centralni KWS dan polja u Osijeku!
-
Suradnja vezana za nove mogućnosti proizvodnje šećerne repe
-
I ove godine je KWS je sudjelovao na još jednom Farm Show-u. Osim pokusnog polja i prezentacije 15 hibrida kukuruza, predstavljanja novih kataloga kukuruza, suncokreta i sirka te šećerne repe za novu sezonu, predstavljeni su noviteti i ostalih kultura koje imaju u svom portfoliu. Sve to začinjeno atraktivnom prezentacijom u polju i pristupačnim KWS timom učinilo je ovaj Farm Show još posebnijim. Na održanom predstavljanju novog kataloga kukuruza, suncokreta i sirka, KWS je prezentirao ukupno 20 hibrida kukuruza. Od standardnih hibrida i u slijedećoj godini u ponudi će biti Karnevalis, Kladdus, KWS 2376, KWS 3381, te Amandha. Od novijih hibrida, koje je KWS prošle godine predstavio na hrvatskom tržištu, i slijedeće godine naći će se Balasco i Konfites, hibridi koji su se u zadnje dvije godine pokazali vrhunskima u proizvodnji zrna. Obzirom da su ova dva hibrida najtraženija, i slijedeće godine biti će najveći naglasak upravo na njih. Balasco, prvenstveno namijenjen za proizvodnju zrna, pokazao je fantastične rezultate u prinosima zrna i u segmentu otpuštanja vlage, no izrazito visoka i robusna stabljika daje naslutiti kako će biti zanimljiv materijal za spremanje silaže, posebno u ranijim rokovima. Svakako treba istaknuti i Konfites, hibrid isključivo za proizvodnju zrna. Nešto je niži rastom i stabilniji je, što omogućava lakše kombajniranje, kao i viši indeks žetve. Za slijedeću sezonu KWS će u ponudi imati novi hibrid Solferino iz FAO grupe 330. Ovaj hibrid prvenstveno je namijenjen za intenzivnu proizvodnju zrna, a odlikuje ga visoki potencijal prinosa zrna, izuzetno brzo otpuštanje vlage, klip srednje veličine sa 16 redova zrna. Budući da je tendencija sjetva sve ranijih FAO grupa, KWS je Solferinom pojačao već jak sortiment FAO grupe 300. Za sektor silaže i stočarstva, te osobitno za sektor bioenergije, novitet je Konsens, hibrid sa kraja FAO grupe 500. Konsens je dosta visok, robustan, sa puno lisne mase i visoko je tolerantan na stresne uvjete proizvodnje. Tvrtka KWS najpoznatija je upravo po šećernoj repi s kojom je i započela poslovanje, a više od 50 godina sa šećernom repom zastupljena je na hrvatskom tržištu. Ove godine na hrvatskom tržištu sjeme KWS-ove šećerne repe zauzima 63%. To je zasluga i rada na terenu, ali prvenstveno je to zasluga kvalitetnih materijala i sorata koje su predstavljanje u novom katalogu.Ono što je karakteristično za KWS, što se tiče šećerne repe, je da su uvijek prvi uvodili novitete u proizvodnju šećerne repe u Hrvatskoj, a tako je i danas. Još 2000. godine KWS je prvi u ponudi imao sorte otporne na Rhizomaniju. Nakon toga su došle sorte tolerantne na Cercosporu, zatim sorte otporne na Rhizoctoniju. KWS je hrvatskom tržištu predstavio novi način dorade šećerne repe – EPD, a nakon toga su prvi u ponudi imali sorte otporne na Nematode šećerne repe. Ono što će biti revolucija u proizvodnji šećerne repe, a što bi trebalo izaći 2018. godine na hrvatsko tržište, je CONVISO SMART– novi način tehnologije u proizvodnji šećerne repe - zaštita šećerne repe protiv korova. KWS-ov sortiment se kombinira sa Bayerovim preparatom CONVISO s kojim se repa tretira. Za kupce će biti organizirana škola u polju i podučiti će ih se novom načinu zaštite šećerne repe od korova. I slijedeće godine u ponudi će biti devet sorata. Od standardnih tu su Severina i Colonia KWS, Serenada KWS, Bruna KWS (jedina sorta tolerantna na Nematode), Jadranka KWS (tolerantna na Rhizoctoniju). Također, u ponudi će biti i KWS-ove dvije „perjanice“ – Natura KWS i Terranova KWS, dvije sorte najzastupljenije na hrvatskom tržištu ove godine. Tu je i Steffka KWS, rana sorta koja je ove godine prvi puta zasijana i od koje se očekuju vrlo dobri rezultati. Steffka KWS je šećernati tip sorte tako da se od nje očekuje puno, a u budućnosti bi trebala zamijeniti sorte Coloniu KWS i Severinu. Od slijedeće godine tvrtka KWS prva u ponudi ima sortu Helenika KWS koja je dvostruko tolerantna na Rhizomaniju jer je vidljivo da dosadašnja jednostruka otpornost na Rhizomaniju popušta. U prvim rezultatima pokazala je jako dobru digestiju i dobre prinose. Svake godine pokušavaju biti inovativniji, drugačiji i zanimljivi svojim proizvođačim i to su uspjeli na ovom Farm Show-u, nitko od posjetitelja nije ostao ravnodušan ne neobičnu prezentaciju KWS-a u polju. Sljedeće godine stoga možemo očekivati još bolju i atraktivniju prezentaciju.